663 978 183
Nowe paliwo E10 już na stacjach benzynowych. Do jakich aut?

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach benzynowych nie kupisz już benzyny Pb95 oznaczanej symbolem E5. „Starą” Pb95 zastąpiło nowe paliwo E10. Dziś przyjrzymy się tej nowoczesnej alternatywie i zastanowimy się czy do wszystkich aut można ją zatankować?

Czym jest benzyna E10?

Benzyna E10 to paliwo, które składa się w 90% z tradycyjnej benzyny oraz w 10% z etanolu. Etanol, w tym przypadku pochodzenia roślinnego, pełni rolę biokomponentu. Litera E oznacza etanol, a liczba 10 jego procentową zawartość w mieszance paliwowej. Benzyna E10 różni się od tradycyjnej Pb95 E5 dwukrotnie większą zawartością biokomponentów. Taka zmiana ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zminimalizowanie negatywnego wpływu motoryzacji na środowisko naturalne.

Od 1 stycznia Polska dołączyła do grupy 18 państw Unii Europejskiej, w których sprzedawane jest paliwo E10. Decyzja o wprowadzeniu nowej benzyny jest wynikiem unijnych przepisów o składzie paliw ropopochodnych oraz zmniejszeniu emisji CO2 w sektorze transportu. W skład paliw muszą wchodzić biokomponenty. W przypadku benzyny jest to bioetanol produkowany np. ze zbóż, kukurydzy czy buraków cukrowych.

Do jakich aut można tankować benzynę E10?

Pojawienie się na stacjach benzynowych nowej benzyny oznaczanej symbolem E10 w miejsce starej PB95 o symbolu E5, wywołało wiele wątpliwości i obaw wśród kierowców. Nie wszystkie auta są bowiem przystosowane do tankowania tego typu paliwa. O ile do większości samochodów produkowanych po 2002 roku można bez problemu tankować benzynę E10, to w przypadku aut starszych tankowanie nowego paliwa może prowadzić do uszkodzenia układu paliwowego.

Benzyna E10 – problemy z uszczelkami i korozją

Eksperci z rynku motoryzacyjnego oraz inżynierowie podkreślają, że problemy mogą wynikać z powodu właściwości spalania bioetanolu, który potrzebuje wyższej temperatury spalania. Biokomponenty mogą również uszkadzać uszczelnienia w układzie paliwowym i prowadzić do wycieków paliwa. Bioetanol jest bardzo higroskopijny, co oznacza że przyciąga wilgoć z otoczenia. A to z kolei zwiększa korozyjność elementów silnika, układu wydechowego i zbiornika paliwa. Benzyna E10 ma również, krótszy okres przydatności.

Gdzie sprawdzić czy moje auto może jeździć na paliwie E10?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało specjalną wyszukiwarkę, w której właściciele starszych aut mogą sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

Wyszukiwarka E10

W sytuacji, gdy okaże się że nasze auto nie jest przystosowane do tankowania nowego paliwa, na stacjach dalej dostępna będzie benzyna Pb98 E5, która jest niestety droższa, niż standardowa Pb95. Zmiana zawartości biokomponentów tyczy się tylko benzyny 95-oktanowej.