663 978 183
Sprzedaż samochodu bez przeglądu technicznego i OC – czy jest możliwa?

Sprzedaż samochodu bez przeglądu technicznego i OC – czy jest możliwa?

Wielu z nas może znaleźć się w sytuacji, w której chcemy pozbyć się naszego pojazdu, jednak z różnych powodów sprawy formalne, takie jak aktualny przegląd techniczny czy ważne ubezpieczenie OC zostały zaniedbane. Zdarza się, że jesteśmy właścicielami niesprawnego i nie jeżdżącego auta, bez aktualnych opłat albo nabyliśmy samochód bez przeglądu i OC w spadku. Sprzedaż takiego samochodu w naszym Skup Aut Lublin Marauto jest jak najbardziej możliwa.

Brak przeglądu technicznego, a sprzedaż auta w Skup Samochodów Lublin

Według polskiego prawa samochody muszą posiadać aktualne badanie techniczne i wykupione ubezpieczenie OC. Dotyczy to wszystkich zarejestrowanych aut, również tych uszkodzonych czy niesprawnych, unieruchomionych na parkingach czy przydomowych podwórkach. Jeżeli poruszamy się po drogach samochodem bez przeglądu technicznego, to w razie kontroli policyjnej i wykrycia tego faktu, grozi nam mandat karny od 500 do nawet 5 tysięcy złotych. Policja ma również prawo podjąć decyzję o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego takiego auta. Wówczas, dowód możemy odebrać z lokalnego Wydziału Komunikacji po przedstawieniu aktualnego badania technicznego auta.

Często zdarza się, że nabywamy samochód w spadku, a nawet nie posiadamy prawa jazdy. Nowi nabywcy mogą być nieświadomi tego, że auto ma niezachowaną ciągłość ubezpieczenia lub brak przeglądu.

Sprzedaż samochodu bez ubezpieczenia

Właściciel samochodu, musi wykupić ubezpieczenie OC i zachować jego ciągłość, niezależnie od tego czy samochód jest sprawny i jeżdżący czy też nie. Jeżeli samochód, którego jesteśmy właścicielami nie posiada aktualnego ubezpieczenia, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na nas karę finansową. Dotyczy to również sytuacji, gdy sprzedamy samochód bez OC. Wówczas UFG może ukarać nas za brak OC w tym czasie kiedy byliśmy właścicielami auta.

Ile wynosi kara za brak OC? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nalicza wysokość kary w oparciu o wysokość pensji minimalnej i okres bez ważnego ubezpieczenia OC. Jeśli brak OC wynosi do 3 dni, to kara wynosi 20% pełnej opłaty (1700 zł),od 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty (4240 zł), powyżej 14 dni – 100% opłaty (8480zł).

Czy w sytuacji braku przeglądu i ubezpieczenia OC dopuszczalna jest sprzedaż samochodu?

W naszym Skup Aut Osobowych i Dostawczych Lublin, kupujemy samochody bez przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC. Prawnie sprzedaż takiego samochodu nie jest zakazana. Jednak sprzedaż takiego auta osobie prywatnej, może być utrudniona, gdyż nie każdy zdecyduje się na zakup samochodu bez ważnych badań technicznych i OC. Każdy Sprzedający ma obowiązek poinformować nowego nabywcę o brakach w formalnościach, co może odstraszyć odbiorców prywatnych. Nasza firma Skup Aut Lublin Marauto, posiada wieloletnie doświadczenie w odkupie samochodów również bez OC i przeglądu. Przy zakupie przeprowadzamy kontrolę stanu pojazdu i na jej podstawie dokonujemy rzetelnej wyceny. Bardzo często, samochody bez OC i przeglądu są niesprawne. Przy transakcji sprzedaży auta w Skup Samochodów Lubelskie Marauto to nie problem, gdyż dojeżdżamy do Klienta pod wskazany adres. Posiadamy własną lawetę i odbieramy auto od Klienta.